CREEPS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Za lakse ucenje

+5
Nevenci
jox
Djuka
...
...SmajLiii...
9 posters

Ići dole

Za lakse ucenje Empty Za lakse ucenje

Počalji od ...SmajLiii... Pon 8 Okt - 21:37

VIZUELNI TIP

Svako do tinejdžerskih godina dobije gomilu saveta kako da uči, ali se nekad desi da neki od tih saveta budu neadekvatni za vas, to jest, za vaš tip. Recimo, neće vam mnogo pomoći u učenju da čitate lekciju naglas ako ste vizuelni tip - pomoći će vam neke druge stvari.

Šta je vizuelni tip i kako znati da li ste to vi? Vizuelnom tipu je vid dominantan - najvažnije mu je čulo vida, i preko vida i vizuelizacije najlakše razume, pamti i uči. Evo koje su osobine vizuelnog tipa (ako se prepoznate u većini, ne mora u svima, spadate u vizuelni tip): dobro vam ide pravopis, ali zaboravljate imena; treba vam tišina za učenje; potrebno vam je neko vreme da razmislite pre nego što stvarno razumete lekciju (nema veze s inteligencijom); sviđaju vam se boje, moda, slikarstvo; sanjate u boji; dobro shvatate i dopadaju vam se grafikoni i ilustracije; odgovara vam kada vam neko nacrta lekciju; dok se prisećate lekcije, često zamišljate stranu u knjizi ili u svesci na kojoj se nalazi; lakša vam je geometrija od algebre.

Prepoznali ste se u ovom tipu? Evo šta vam sve može pomoći da brže i lakše naučite ono što vam je potrebno. Obavezno hvatajte beleške, pravite spiskove, podvlačite bitne delove bilo u knjizi, bilo u beleškama. Koristite različite boje za podvlačenje različitog tipa informacija (samo ne preterujte, da tekst ne postane nepregledan). Zaokružujte reči, koristite markere da naglasite bitno. Neka vam beleške budu pregledne i po stavkama (tezama) - tako ćete vrlo lako moći da se setite kako izgledaju, a letimičan pogled na njih će biti dovoljan da vas podseti (ako ste prethodno učili, naravno) na kompletnu lekciju.

Pomaže i ako nacrtate mapu istorijskih dešavanja (ne morate da budete umešni u crtanju, dovoljno je da mapa bude jasna), fizički ili hemijski ili biološki proces. Šta god može da se predstavi crtežom, nacrtajte to. Zamolite nastavnika da nacrta grafikon ili dijagram tamo gde je to moguće, pa to iskopirajte u svesku. Gledajte naučne, istorijske i slične emisije, mnogo će vam pomoći.

Vizuelnom tipu ne odgovara usmeno odgovaranje, dok se s kontrolnim i pismenim znatno lakše snalazi. Ako odgovarate geografiju ili istoriju, lakše vam je ako ste pred mapom (možete zamoliti nastavnika za to, ako je izvodljivo - rado će vam to omogućiti, dopašće mu se što pokazujete gde se šta nalazi, kao i vaši slikoviti opisi). Ukoliko vam usmeno odgovaranje baš teško pada, pokušajte da zamolite nastavnika da vam izdiktira pitanja, zapišite ih, pa mu predajte napisane odgovore.



AUDITIVNI TIP

O učenju se često daju mnogi saveti, a jedan od njih je i da se u knjizi podvlače bitne stvari. Međutim, ako ste auditivni (zvučni) tip, vama to podvlačenje neće značiti ama baš ništa, biće vam bezvezno žvrljkanje. Pomoći će vam neke druge stvari, one koje imaju veze sa zvukom.

Kako znati da li ste zvučni tip (osoba koja najlakše razume, pamti i uči preko zvuka), i ako jeste, kako da učenje prilagodite tome? Zvučni tip može da se prepozna u sledećim osobinama (ne mora nužno u svakoj): volite da čitate naglas; ne smeta vam usmeno odgovaranje pred celim odeljenjem; kad se nečeg prisećate, najpre se sećate kako je to zvučalo (čak i ako lekciju niste čitali naglas, prilikom prisećanja zamišljaćete kako bi zvučalo da jeste, ili da ju je neko izgovarao, ili ćete se prisećati kako ju je nastavnik izgovarao); dobro pamtite imena; dobri ste u objašnjavanju; volite da čitate referate pred odeljenjem; obožavate muziku; primećujete filmsku muziku i zvučne efekte; dobro vam idu gramatika i strani jezici; sporo čitate; lako pratite usmena uputstva; teško vam je da dugo ćutite; dopada vam se da recitujete i da glumite; odgovara vam da učite s još nekim i da razgovarate o naučenom.

Ako ste se prepoznali u ovom tipu, evo šta će vam pomoći da lakše učite. Obavezno pažljivo slušajte nastavnika (to je i inače preporučljivo, ali naročito za vas), učite naglas, ponavljajte naučeno naglas i zatvorenih očiju, koristite asocijacije da biste upamtili podatke i rečenice, gledajte naučne i istorijske emisije i pažljivo slušajte sve što se u njima priča, učite u grupi i diskutujte o lekciji, snimite lekciju (zvučni snimak) pa je puštajte sebi.

Vašem tipu je najteže kad dobije već otkucan test i treba da napiše odgovore - tu pomaže, ako ne smete naglas da pročitate pitanja sebi, da zamislite kako bi zvučala (može i kako bi zvučala kada bi ih izgovarala vaša omiljena filmska ili muzička zvezda). Dobro vam ide usmeno odgovaranje, a nemate problem ni s pismenim testom (kontrolnim) na kome su vam pitanja izdiktirana.



KINETICKI TIP

Pisali smo već o tome kako da vizuelni i auditivni tipovi osoba prilagode sebi način na koji uče da bi im bilo lakše, ali postoji i treći tip, kinetički, kome takvi saveti ne pomažu baš mnogo. Zato, evo nekih saveta i za njih.

U kinetički (kinestetički, taktilni...) tip spadaju osobe koje najbolje uče kroz praktično iskustvo - to su oni koji sve moraju da opipaju, omirišu, okuse ako mogu, naravno, i da vide i čuju, ali im ni vid ni sluh nisu dominantni prilikom učenja. Pripadate ovom tipu ako možete da se prepoznate u sledećim osobinama (ne mora u svakoj od njih): dobri ste u sportovima ili plesu, ili vam se barem dopadaju. Teško vam je da dugo sedite mirno. Pravopis vam nije jača strana. Rukopis vam često nazivaju švrakopisom.

Još neke osobine kinetičkog tipa: volite laboratoriju i eksperimente u njoj; učite uz glasnu muziku; volite akcione filmove i knjige pune avantura; nemirni ste na času, volite da igrate uloge; neophodne su vam pauze dok učite (nema šanse da učite bez prekida); sviđaju vam se borilačke veštine; volite da pravite stvari (modele, nakit, figurice - bilo šta što može da se pravi rukama).

Prepoznali ste se u ovom tipu? Evo šta vam može pomoći da lakše učite: učite u kratkim blokovima (pažnja vas ionako neće dugo držati, pa nema svrhe da se nervirate zbog toga, samo napravite malu pauzu); zamišljajte uloge i uživljavajte se u njih (može istorijske, ali može i u ulogu biologa koji nešto otkriva, matematičara koji objašnjava, zamišljajte kako drugarici pokazujete u laboratoriji kako da uradi neki eksperiment - što više mašte i zamišljenih detalja, to bolje). Pokrenite se - obiđite muzeje, galerije, potražite na terenu ili u botaničkoj bašti biljke o kojima ste čuli.

Slobodno se ludirajte, vašem tipu to odgovara. Možete da ponavljate sebi lekciju dok igrate pred ogledalom u ritmu muzike koju ste pustili (ako vas roditelji vide da to radite, objasnite im da vam je tako lakše da zapamtite - jednom kad im to bude potvrđeno dobrim ocenama, prihvatiće objašnjenje). Kad je moguće, učite u grupi i pričajte sa svima o onome o čemu učite.

Mali trik: vašem tipu je jako teško da mirno sedi na času, pa vam to može doneti probleme s nastavnikom. Iskoristite svoju energiju da aktivno učestvujete na času - postavljate pitanja, tražite dodatna objašnjenja, razgovarate s nastavnikom, tako će on/ona shvatiti da ne želite da ometate nastavu niti da se nepristojno ponašate, već ste samo puni energije koju morate nekako da izbacite.

Vašem tipu najviše odgovaraju kontrolni i odgovaranja prilikom kojih možete da dajete kratke odgovore, da zaokružite tačan odgovor, da dopunite napisano. Kada je potrebno da vaši odgovori budu dugački, to vam već pravi probleme - tu pomaže ako, barem u glavi, taj duži odgovor podelite u manje celine.



pa vi vidite kako cete..Smile
...SmajLiii...
...SmajLiii...
Admin
Admin

Broj poruka : 1125
Godina : 34
Location : Iza 7 reka, gora, planina i mora...
Mood : Smile always! ;)
Datum upisa : 15.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od ... Pon 8 Okt - 21:46

ja se prepoznajem u oba tri tipa?
...
...
Ponosni clan
Ponosni clan

Broj poruka : 562
Godina : 33
Location : zajechar
Mood : CS 1.6 :P
Datum upisa : 11.09.2007

http://th3zone.com

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od ...SmajLiii... Pon 8 Okt - 21:50

pa djole ti si specijalan slucaj... ne znam sta da ti kazem...Very Happy:D: gde se prepoznajes najvise, tj. u kom tipu imas najvise osobina...

ja sam vizuelni tip..
...SmajLiii...
...SmajLiii...
Admin
Admin

Broj poruka : 1125
Godina : 34
Location : Iza 7 reka, gora, planina i mora...
Mood : Smile always! ;)
Datum upisa : 15.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Djuka Pon 8 Okt - 21:55

ja se ne prepoznajem uopshte Very Happy
Djuka
Djuka
Ponosni clan
Ponosni clan

Broj poruka : 662
Godina : 34
Location : Avnoj
Mood : chaj & limun :)
Datum upisa : 18.08.2007

http://www.myspace.com/djukavnoj

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od jox Pon 8 Okt - 22:45

bre, nemam pojma... kako god da uchim, ja nauchim, najbolje mi je kad slusham na chasu... ali to nije navedeno
jox
jox
Top Poster
Top Poster

Broj poruka : 1847
Godina : 31
Location : srce kanade! :P:P
Datum upisa : 16.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Nevenci Pon 8 Okt - 22:51

I ja mislim da sam vizuelni tip..
Nevenci
Nevenci
Top Poster
Top Poster

Broj poruka : 1473
Godina : 34
Datum upisa : 21.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od ... Uto 9 Okt - 21:26

pa kao mi najvishe odgovara taj vizuelni ali se prepoznajem i u ostala 2..
...
...
Ponosni clan
Ponosni clan

Broj poruka : 562
Godina : 33
Location : zajechar
Mood : CS 1.6 :P
Datum upisa : 11.09.2007

http://th3zone.com

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Munja Uto 9 Okt - 21:30

Apsolutno vizuelni
Munja
Munja
Admin
Admin

Broj poruka : 992
Godina : 33
Location : Zajechar
Mood : ma bole me brige...
Datum upisa : 10.09.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Jamiroquai Uto 9 Okt - 21:32

Ja se svuda nalazim...Very Happy
Jamiroquai
Jamiroquai
Moderator
Moderator

Broj poruka : 289
Godina : 35
Location : U srcima mnogih žena...
Mood : Cool, as always...
Datum upisa : 06.09.2007

http://www.fm-serbia.net

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od kraljica Sre 10 Okt - 8:33

definitivno vizuelni..kad god odgovaram ili tako neshto setim gde je to u svesci,kako je bilo napisano i onda znam odgovor Very Happy
kraljica
kraljica
Top Poster
Top Poster

Broj poruka : 1587
Godina : 32
Location : avnoj centar sveta
Mood : just to be with you is having the best day of my life
Datum upisa : 17.08.2007

http://www.kosarka-online.com

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od ZvEzDaSiCa_ Ned 14 Okt - 15:06

... ::ja se prepoznajem u oba tri tipa?

takodje:D:D
ZvEzDaSiCa_
ZvEzDaSiCa_
Creepy
Creepy

Broj poruka : 401
Location : ......iZgUbLjEnA u PrOsToRu i VrEmEnU...
Datum upisa : 16.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Nevenci Ned 14 Okt - 15:36

soki ::definitivno vizuelni..kad god odgovaram ili tako neshto setim gde je to u svesci,kako je bilo napisano i onda znam odgovor Very Happy


tako je isto i kod mene. Smile
Nevenci
Nevenci
Top Poster
Top Poster

Broj poruka : 1473
Godina : 34
Datum upisa : 21.08.2007

Nazad na vrh Ići dole

Za lakse ucenje Empty Re: Za lakse ucenje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu